Eşsiz manzarası ve kent merkezine yakınlığı sayesinde Antalya’nın en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri olan Aşağı Düden Şelalesi, Lara Bölgesi’nde, Antalya şehir merkezine 8 km. uzaklıkta, peyzaj düzenlemesiyle oldukça ferah bir atmosfere sahip Düden Parkı’nın içerisinde yer alıyor. Türkiye’de denize dökülen tek şelale olan Aşağı Düden’in suları, 40 metrelik falezlerden Akdeniz’e kavuşuyor.

Halk arasında Karpuzkaldıran adıyla da bilinen Aşağı Düden Şelalesi, Antalya’nın sembolü olmuş tabiat harikalarından. Sadece kenti ziyaret eden turistlerin değil, kent sakinlerinin de en sevdiği dinlenme noktalarından biri olan şelalenin bulunduğu geniş ve yemyeşil alan, gezi, yürüyüş, bisiklet, yoga gibi aktivitelere fırsat sunarak, günün hemen her saati doluluk oranıyla dikkat çekiyor.

Gürül gürül akan şelalenin sularını denize boşalttığı noktada, suyun şiddetiyle püsküren denizin üzerinde sis bulutu oluşuyor. Güneş ışınlarının kırılması nedeniyle de günün her saati gökkuşağı görülebiliyor. Bu açılardan şelale, izleyicilerine doyumsuz bir güzellik sunarken, oldukça farklı bir görsel deneyim yaşatıyor.

Şelaleyi ve falezleri hem yukarıdan hem aşağıdan izlemek mümkün. Aşağıdan görmek için Kaleiçi Yat Limanı’ndan tekne turlarına katılabilirsiniz. Yukarıdan ise parkın çevresindeki seyir teraslarından bu eşsiz manzaraya tanık olabilirsiniz. Dilerseniz sonrasında, parkta yürüyüş yapabilir, şelalenin arka kısmında Düden Çayı’nın üzerindeki işletmelerde, yemek ve kahve molası verebilirsiniz. Antalya’yı ziyaretinizde, bu unutulmaz mucizeye tanık olmayı unutmayın!

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir