Antik Liman’ı çevreleyen surlar üzerinde, Atatürk Caddesi’nde yer alan Hadrianus Kapısı, Roma İmparatoru
Hadrianus’un Antalya’ya gelişi dolayısıyla M.S. 130 yılında yaptırılmıştır. İmparator, kente bu görkemli kapıdan giriş yapmıştır. Günümüze kadar korunmayı başaran anıtsal yapı, kentin sembolleri arasına girmiş en değerli tarihi eserlerden biridir. Kaleiçi’ne girişlerde en çok tercih edilen güzergah olan Hadrianus Kapısı, halk arasında ‘Üç Kapılar’ diye de adlandırılır.

Bizans Dönemi’nde, ön ve arka bölümlerine duvarlar yapılarak, şehir içi ve dışından görülmeyecek şekilde savunma amaçlı kapatılan Hadrianus Kapısı, 1881 yılında tekrar açılmıştır. Dönemin mutasarrıflarından Turhan Paşa’nın çabalarıyla başlatılan çalışmalar neticesinde, kapının yarısı gün yüzüne çıkarılmıştır. Orijinali iki katlı olan yapının, toprağa gömülü alt kısmı kazılırken sütunları zarar görmüş, yıkılan sütunlar yerine
örme dikilitaş usulü, piramit şeklinde taştan payandalar eklenmiştir. Bu payandalar, kapının 1959 yılında geçirdiği büyük restorasyon sırasında kaldırılarak, aslına uygun biçimde, beyaz mermerden yapılma sütunlar konulmuştur.

Hadrianus Kapısı, mimari özellikleri ve üslubu ile Roma Dönemi zafer taklarını andırmaktadır. Bu yüzden günümüze ulaşamayan üst kısmında, muhtemelen imparator ve hanedanın heykellerinin yer aldığı düşünülebilir.

Dönemin uygarlıklarından izler taşıyan Hadrianus Kapısı’nın, her iki cephesinde dörder mermer sütun yer alır. Simetrik tasarımının yanı sıra, göz alıcı oyma ve kabartma süslemeleriyle dikkat çeken üç kemerli kapının yanlarında, 2 adet kule vardır. Güney kısımdaki Julia Sancta Kulesi, blok taşlardan inşa edilmiştir. Roma Dönemi’ne ait olsa da kapı ile mimari açıdan farklı bir stile sahip olması nedeniyle, kapıdan bağımsız yapıldığı düşünülmektedir. Kuzey kısımdaki kulenin alt tarafı, Antik Çağ’dan kalmadır. Üst bölümleri ise Selçuklular Dönemi’nde yapılmıştır. Kapının Latince bir kitabesi de mevcuttur.

Tarihi yapıların hemen her yerde karşımıza çıktığı Antalya’nın en modern caddelerinden birinde, tüm zenginliğiyle eski çağların ihtişamını ve heybetini yansıtan Hadrianus Kapısı, adeta geçmişle günümüz arasında bir köprü kurmaktadır. Zamanında, Pamfilya’nın en gösterişli kapısı olarak nitelendirilen kapı, Kaleiçi’nin büyülü atmosferine adım atmanızı sağlayan en ideal giriş noktasıdır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir