Binlerce oyuncağa ev sahipliği yapan Antalya Oyuncak Müzesi, hem yetişkinler hem de çocuklar için harika bir gün vadediyor. Müzede aylık olarak planlanan etkinliklere katılabilir, ailece hoş zaman geçirebilirsiniz. Özellikle 1800 ve 1900’lü yıllardan kalan parçalar hayli ilginç.

Kaleiçi Yat Limanı’nda yer alan Antalya Oyuncak Müzesi, Antalya Büyükşehir Belediyesinin önemli bir kültür projesi olarak 2011 yılında hayata geçirildi. Araştırmacı, şair, yazar ve Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi kurucusu Sunay Akın öncülüğünde açılan müze, masalsı dünyasıyla her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

1860’lardan 1980’lere, antika değeri taşıyan 3 bine yakın oyuncağın sergilendiği Antalya Müzesi’nde; Sanayi Devrimi sonrası ortaya çıkan ilk fabrikaların ürettiği oyuncak örneklerinin yanı sıra oyuncak tarihinin en seçkin örnekleri ile bebek evlerinin ender bulunan örneklerini de görmek mümkün. Müzede, ayrıca, 3 yaş üzeri çocukların bireysel olarak ya da ebeveynleri veya sınıfları ile gerçekleştirebilecekleri atölye çalışmaları da yapılıyor.

Koleksiyonu, tasarımı , binası ve eğitim çalışmaları ile Avrupa’nın seçkin oyuncak müzeleri arasında yer alan Antalya Oyuncak Müzesi’ni, tarihi Kaleiçi semtini geziniz sırasında kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir